Sofya-Borovest Bulgaristan

SOFYA BULGARİSTAN
Sofya meydanları ve tarihi binalarıyla temiz,sakin,bakımlı tam bir Avrupa şehri. Osmanlı’dan pek tarihi eser kalmayan,yapılan onlarca tarihi binayı, Osmanlı dan kurtulmanın şerefine yaptıkları için kendilerine has bir şehir olmuş. Sofya nın tarihi ne kadar eski olursa olsun bir kaç bina dışında bu tarihe tanıklık etmiyor(500-600 luk bina sayısı az,100-150 yıllık gösterişli binalar)Meydanlar arasında gezerken her meydanın farklı bir dokusu olduğunu hissediyorsunuz. Sarı taşlı yollarının bile ayrı bir hikayesi olan güzel bir şehir.

ALEKSANDR NEVSKİ KATEDRALİ
Dünyanın en büyük Doğu Ortodoks kilisesi Sofya nın tam merkezinde büyük bir ihtişamla durmakta. Rusya ya Osmanlı nın 500 yıllık hakimiyetinden kurtulmanın teşekkürü olarak yapılan gösterişli kadetral in kuppeleri altın kaplama yapılmış. Bulgar Ortodoks patrikanesi (yüksek dini şura) hemen karşısında bulunması,tüm resmi ayin ve törenlerin burda yapılması nedeniyle katedral olmuştur. Bulgaristan ın ve Sofya nın tam merkezi ve simgesi olmuş,gösterişli bir tarihi eser.

BANYABAŞI CAMİİ SOFYA BULGARİSTAN
Seyfullah camii veya Banyabaşı camii (1566)Avrupa nın en eski camilerinden ve Sofya da ayakta kalan tek cami.Sofya nın göbeğinde daha önce Koca Mehmet Paşa Camii ,daha sonra İmaret camii son olarak ta Kara Camii olarak anılan ,Kanuni tarafından 1528 de yaptırılan 1903 den sonra Sveti Sedmochislenitsi Kilisesi olarak kullanılan yapı ile arasında manevi bir bağ var sanki.Tarihi kalıntılarla birlikte etraflarını saran onlarca tarihi süslü bina arasında mahsun kalmış iki yapı gibiler.Arkasında tarihi merkez hamamı,karşısında tarihi hal binası,hal binasının arkasında sinagog ve 200 mt yukarısında Ortodoks kilisesi.Mariya Luize Caddesi bu özelliği ile 3 dinin buluşma noktası olarak dikkat çekiyor. Caminin etrafinda onlarca tarihi doku içerisinde bakımsız ve sade kalması bizi üzüyor. Restorasyon çalışması da hayal kırıklığı.İbadethanerin süsü önemli değildir, içindeki maneviyat önemlidir,tek kalmış bir İslam sembolünün daha göze batmasını arzu ediyor insan.

ST.NİCHOLAS KİLİSESİ

Sofya nın göze batan eserlerinden St.Nicholas Kilisesi Mucizesi Rus Ortodoks kilisesi yine Osmanlı dan kurtulmanın bir teşekkürü olarak 1914 yılında yapılmış bir eser.Görüntüsü ile masal diyarından gelmiş iyi kalpli prensin şatosu gibi,çok güzel.

BOROVEST BULGARİSTAN

Kayak merkezi olan küçük bir kasaba.Rila dağlarının eteklerine kurulmuş,dağçı ve kayak sevenlerin merkezi olmuş temiz bir kasaba.Hiç bi şey yapmasanızda gondol’la(teleferik)devasa çam ormanlarının arasında yükselip,ormanın seyir keyfini yaşasanız,sonra da indiğiniz noktada Rila dağlarını seyrederek sıcak-soğuk bi şeyler içmenin keyfini yaşamak için bile gitmeye değer bence.Doğa ve dağ tutkunuz varsa,yolunuz bu bölgeye düşerse mutlaka uğrayın.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir