Tarsus Mersin

DANYAL PEYGAMBER MAKAMI-MEZARI

Adını ilk defa duyduğunuz bir peygamber mezarını geziyorsunuz,dışarıdan tarihi bir camiyi gezecek gibi hissederken içeride çok eski tarihi dokuyla karşılaşıyorsunuz,tarihi dokuyu anlamaya çalışırken,ilk anda karşılaştığınız Danyal peygambere ait sandukanın büyüklüğü ve bulunduğu yeri anlamak için aşağıya ve arka alana geçince daha da şaşırıyorsunuz.Köprü veya kemere benzer bir yapı altında büyük bir oda,köşesinde ,tam mezarın altına gelen kısımda derin bir oda, sarnıçmış diye düşünüyorsunuz ama yanılıyorsunuz, ortam sizi asırlar öncesine götürüyor.Mezarın bulunuş hikayesi yapıyı biraz daha anlamanızı sağlıyor.Danyel a.s hayatı diğer peygamber hayatlarının bir benzeri şeklinde,benim için ilginç olan ise Adem a.s gelen peygamber resimlerinin Zülkarneyn a.s tarfından bulunarak Danyal a.s teslim edilmiş olması,onunda bu resimleri ipek kumaş üzerine resmetmesi (rivayete göre cennet kumaşına işlenmiş tüm peygamber resimleri cennetten Adem a.s indirilmiş ve güneşin battığı yerde bir mahzende saklanıyorken, Zülkarneyn a.s tarfından bulunup Danyal a.s teslim edilmiş.Daha sonra kraldan karala aktarılarak en son Bizans Kralı Heraklius da görüldüğü- H.z Ebu Bekir İslama davet için gönderdiği elçilere,sandıktan peygamber resimlerini çıkartıp MUHAMMED A.S resmini elçilerin önüne koyarak peygamberiniz bu mu diye sorduğu rivayet edilir-bu sandık nerde,kimde olduğu bilinmemektedir.
Tarihin tam ortasında,dinler ve medeniyetlerin tam üstünde oturduğumuzu ve anlatılan hikayelerin rivayet olduğu da unutulmamalıdır

Tüm engelli kardeşlerimizin gezmesine musait bir tarihi dokudur.

Otogardan belediye otobüsleri ile 5 dakika (çarşıbaşı mah), otogardan yürüyerek 20 dakikada gidebilirsiniz.

BAYTİMUR CAMİİ(ESKİ CAMİİ)

Tanıtım tabelasın da m.s 300 yılında kilise olarak yapıldığı 1415 de camii ye çevrildiği yazıyor. Bölgenin kesme taş mimarisi burda da karşınıza çıkıyor,bilgiler arasında Cathadrel olarak yapıldığı da söylenmektedir ve bunun bölgenin o dönem için bir inanç ve yerleşim merkezi olması bu ihtimali güçlendiriyor. Mersin-Tarsus-Adana-Hatay bölgesinin geniş tarihi ve medeniyet dokusu ,bir kilise hiyerarşisi olan Cadhadrel fikrini güçlendiriyor. Eski dönemlerde ibadethaneleri fetih sonrası değiştirmek güç gösterisi olarak yapılırmış.Günümüzde bu anlayıştan kurtulmak gerektiğini düşünüyorum. Tarihi dokular yapıldığı gün ve amaç doğrultusunda sergilediğinde daha büyük bir ilgi çekeceğini düşünüyorum. Tarsus çarşı başında meydanda bulunan Eski Camii (Baytimur camii) Danyal makamı ile çapraz durmaktadır.Hemen bitişiğinde ise eski roma hamamı kalıntısı bulunmaktadır.

Tüm engelli kardeşlerimizin gezmesine musait bir tarihi dokudur.

Otogardan belediye otobüsleri ile 5 dakika (çarşıbaşı mah), otogardan yürüyerek 20 dakikada gidebilirsiniz.

ŞAHMARAN HAMAMI

Şahmaran yılanların şahı,mitolojik bir efsane,yarı insan ,yarısı yılan olan ,bazı hikayeye göre yakışıklı bir erkek,bazı hikayede çok güzel bir bayan, ben bir aşk masalı olanına ve Şahmeranın güzel bir kadın olduğu hikayelere,sonundaki Lokman Hekim e çıkan hikayeyi efsaneye daha uygun buldum. Hamam da tarihi hiç bir şey yok,sıradan eski-küçük bir hamam ve hiç bir özelliği yok,görülecek bir şey de yok,gezmenize gerek yok,ama hikayeyi mutlaka okuyun,
“BU TOPRAKLARDA AŞKLAR ÖLÜMÜNEDİR ” ŞAHMARAN

 

KARBOĞAZI SAVAŞI ADANA
O gün Karbogazinin her iki yamacı sanki göğe yükselmiş,yağmur aman vermiyor,hava kabus gibi Fransız ordusunun üstüne düşmüştü.Kendilerini Paris sokaklarında sanan 1 Binbaşı,23 subay 1050 asker ve onlarca top-tüfekle Gulek geçitinden girmiş,karboğazından ilerlerken yağmurun sesine patlayan tufeklerlerin sesi karışmış Fransız askerleri bir bir vurulup ölüyorlardı. Bir hamle yapıp pusudan çıkmak için Yılanovasina doğru ilerledi Fransız ordusu ama nafile orası da tutulmuştur. 1050 asker yağmurda şeker gibi eriyordu.Daha fazla dayanamayıp 400 ölü,650 asker,1 Binbaşı,23 subay la teslim oldular.1074 kişilik taburu 10 gözcü iki yamactaki 17 şer kişiyle 44 Gülekli kahraman bozguna uğratmıştı.Bu kahramanların 6 tanesi asker diğerleri bölge halkıydı ,kadını erkeği ile bir başka destan yazıyorlardı. Destanın yazıldığı KARBOĞAZI na o günün anısına anıt yapılmış ve bu 44 kahramanın ismi yazılmış.
Hepimizin bu destanlardan ders çıkarması gerektiği kesin.Tüm engelli kardeşlerimizin ziyaretine uygundur.Ziyaret
etmek isterseniz Pozantı otobanindan Gülek geçitinden çıkınca KARBOGAZI tabelaları sizi anıta götürecektir.Tarsus tarafindan gelirseniz Gülek ten sonra tabelalar sizi götürecektir. Ruhları şad olsun

ALTINDAN GEÇME ROMA HAMAMI
Tarsus şehir merkezinde kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılan tarihi Roma Hamamı restorasyonu beklerken,tarihin başka bir yönünü gösteriyor.
Hamam kültürü Roma İmparatorluğunda önemli bir yer tutar.Zengin -fakir demeden sıcak suyla yikanmayı sevdikleri için büyük kompleks şeklinde(lokanta-berber-kutuphane v.s) yapılır,halk boş vaktini burda geçirirmiş.Roma hamam kültürü imparatorluğun yayıldığı her yerde görülmekle birlikte son eserler 15.yy da İspanya da gözükmektedir.Bize de Roma’lılardan geçen bir kültür olarak günümüze gelmiştir.Etrafi tel örgü ile kapatılan ama hala altından geçilen köprü bölümü dışarıda olan hamam kalıntısı o bölgeden geçerken ziyaret edilebilir.

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir